18.
11. 2024.

Предавање професора Костиса Даласа на Универзитету уметности

Деск Креативна Европа Србија и УНЕСКО катедра Универзитета уметности у Београду организују предавање професора Костиса Даласа: „Друштвене мреже као арене за конструисање и преговарање о прошлости“.

Предавање ће бити одржано у честворак, 21. новембра у 18 часова у свечаној сали Ректората Универзитета уметности у Београду (Косанчићев венац 29).

Друштвене мреже попут Фејсбука, Инстаграма и Твитера све више постају простори где се креирају и преговарају наша перцепција наслеђа и прошлости, посебно оних њених аспеката који су спорни, трауматични или занемарени. Професор Костис Далас у овом предавању истражује кључна питања:

  • Како интеракције на социјалним мрежама могу допринети разумевању савремених идентитета и ставова?
  • Који комуникацијски механизми омогућавају појаве попут баналног национализма, ксенофобије, ауторитаризма и дезинформација?
  • Како се велики „И“ идентитети (национални, политички) сусрећу са малим „и“ идентитетима, попут културних и социјалних преференција?

Предавање се ослања на пројекат Connective Digital Memory in the Borderlands, који кроз комбинацију теорије културно-историјске активности, Лотманове семиотике културе и Гелове теорије уметничког неxуса истражује интеракције на социјалним мрежама повезане са литванском историјом и наслеђем.
Фокус ће бити на два случаја:

  1. Контроверза око уклањања споменика Петру Цвирки у Вилњусу, која илуструје како се семиотичка агенција циркулише између људских и нелудских актера на мрежи у контексту спорних материјалних сећања.
  2. Пост-меморија свакодневног живота, музичких субкултура и потрошачких добара из 1990-их, која наглашава улогу носталгије и обичних објеката у обликовању идентитета на мрежи.

Циљ предавања је осветлити сложену улогу социјалних мрежа у медијацији идентитета и става кроз наслеђе, уз указивање на изазове истраживања ових платформи као арена за разумевање прошлости.

О предавачу:

Костис Далас је професор и шеф катедре за дигиталне културе и комуникације на Универзитету у Виљнусу. Његова истраживања фокусирају се на дигиталну курaцију „култура ствари,“ улогу дигиталних инфраструктура у археологији и хуманистичким наукама, као и на праксе наслеђа, меморије и идентитета на социјалним мрежама. Аутор је преко 50 рецензираних радова и коуредник књиге Cultural Heritage Infrastructures in Digital Humanities(Routledge, 2017). Водио је пројекат Connective Digital Memory in the Borderlands и објавио бројне радове о улози социјалних мрежа у интерпретацији наслеђа и идентитета.

 

Подели: