Које земље учествују у програму?
У програму учествују чланице Европске уније, а, уколико испуњавају одређене услове, и земље из окружења ЕУ. Земље које нису чланице ЕУ плаћају приступну котизацију да би учествовале у програму. Износ се израчунава на основу њиховог БДП-а узимајући у обзир и буџет програма. Србија у континуитету учествује у програму од 2014. године. Списак земаља које тренутно учествују у програму доступан је овде.
Да ли физичка лица могу да конкуришу?
На конкурсе програма Креативна Европа могу да конкуришу искључиво правна лица, док ће физичка лица имати прилику да учествују у пројектима установа и организација које су подржане програмом. Европска комисија процељује да ће милиони људи бити директно или индиректно укључени кроз пројекте које подржава Креативна Европа. Од 2021. године, физичка лица могу конкурисати с пројектима мобилности у оквиру програма Култура покреће Европу, чије управљање је Европска комисија делегирала Гете институту из Брисела.
Зашто је програм подељен у два потпрограма и шта то подразумева?
У циљу што бољег одговора на специфичне потребе различитих области културе и уметности, програм је подељен у два потпрограма – Култура и МЕДИА. За разлику од потпрограма Култура који покрива више области културе и уметности, подршка потпрограма МЕДИА је усмерена ка аудиовизуелним делатностима, одговарајући на посебности ове индустрије.
Које области су обухваћене потпрограмом Култура?
Потпрограм Култура подржава различите пројекте у култури: музику, извођачке и визуелне уметности, културно наслеђе, књижевне преводе и друго. Активности посвећене искључиво аудиовизуелним делатностима нису прихватљиве за потпрограм Култура. Међутим, оне могу бити прихватљиве као пратеће помоћне активности у оквиру пројеката. Активности посвећене искључиво аудиовизуелним делатностима обухваћене су потпрограмом МЕДИА.
Шта је међусекторска подршка?
Међусекторска подршка има за циљ да оснажи сарадњу актера из различитих поља који иначе немају прилику да сарађују, како би заједно одговорили на тазличите изазове с којима се суочавају, креирајући иновативна решења. Поред тога, подршка организацијама у пољу новинарства и медија, као и Десковима Креативна Европа, реализује се кроз међусекторску подршку.
Која је улога партнера у пројекту и како се разликују од лидера пројекта?
И партнери и лидер пројекта морају имати специфичну и неопходну улогу у осмишљавању и реализацији пројекта. Те улоге морају морају бити јасно подељене међу учесницима и назначене у предлогу пројекта. Неопходно је да сви партнери и лидер пројекта заједно развију предлог пројекта, чак и ако првобитна идеја потиче од једног партнера или лидера пројекта. Иако је улога лидера пројекта захтевнија од партнера на пројекту (лидер пројекта има административну улогу и уговорну обавезу са Европском комисијом у име свих партнера), сви заједно сносе и правну и моралну одговорност једни према другима и према Европској комисији.
Која је улога лидера пројекта?
Лидер пројекта је правни потписник уговора пројекта и корисник средстава. Има улогу управљања пројектом, а по завршетку пројекта, доставља Европској комисији извештај о резултатима пројекта. У свим извештавањима морају учествовати и партнери на пројекту, са својим реализованим активностима.
Шта је придружени партнер?
Придружени партнер је организација у култури која учествује у имплементацији пројектних активности, али не до степена и нивоа учешћа других партнера на пројекту. Дакле, придружени партнери учествују у пројекту с далеко мање активности и финансијких обавеза. Самостални трошкови придружених партнетера нису прихватљиви, осим уколико нису директно покривени од стране лидера пројекта или/и партнера.
Да ли мале и новоосноване организације могу да конкуришу са средства?
Конкурси су отворени за установе и организације различитих капацитета, величина или година постојања, а за специфичне пропозиције саветујемо да погледате распис конкурса који вас занима. Конкурси су углавном структурирани тако да омогућавају конкурисање у више категорија, које се разликују у погледу износа финансијске подршке, процента суфинансирања и захтевности структуре партнерства.
Да ли иста организација може конкурисати с више пројеката у оквиру истог расписа конкурса?
Нема ограничења у погледу броја могућих поднетих предлога пројеката у случају да се организација пријављује као партнер. Као лидер, организација може да поднесе само један пројекат по конкурсу, уколико није другачије дефинисано расписом конкурса.
Да ли се може остварити неки профит захваљујући пројекту?
Програмом Креативна Европа се подржавају искључиво непрофитни пројекти. Ако постоји неки извор прихода од активности које су произашле из пројекта (нпр. продаја улазница, публикација, радова итд), онда је потребно да постоји процењена количина прихода, и да тај износ буде укључен као део предлога буџета пројекта. Ако је у току пројекта укупна количина трошкова мања него првобитно процењено пројектом, Комисија ће пропорционално смањити свој допринос. Ако пројекат оствари неки финансијки профит, средства додељена од стране Комисије морају се вратити у висини оствареног профита.
Које су прихватљиве активности?
Прихватљиве активности обухватају све врсте и облике делатности у области културе и уметности: изложбе, концерти, представе, фестивали, разговори, конференције, резиденцијални програми, турнеје, размене, итд. Оно што се очекује је да активности подржавају транснационално деловање уметника и размену културних садржаја између земаља учесница у пројекту.