КОНКУРС МЕДИЈСКЕ СЛОБОДЕ 2022
Шта се конкурсом подржава?
Конкурсом ”Одбрана медијске слободе и плурализма медија” биће подржани пројекти европске сарадње национални савета за медије, медијских саморегулаторних тела, независних медијских регулатора и мрежа новинара, као и пројекти који су фокусирани на правну и практичну помоћ новинарима. Циљ је да се унапреди транспарентност рада и усклађеност с професионалним стандардима како би се појачало поверење јавности у медије, као и предупреде физички и онлајн напади на новинаре.
Шта су основни услови?
На конкурс се могу пријавити пројекти са максималним трајањем од 24 месеци, који окупљају минимум две организације и минимум две различите земље које учествују у програму Креативна Европа. Више информација о условима за конкурисање је доступно у расписима конкурса: (1) тема 1: механизми брзог одговора; (2) тема 2: савети за штампу и медије и професионални стандарди.
Ко може да се пријави?
На конкурс се могу пријавити све организације које су активне у пољу информисања и медија у јавном, цивилном и приватном сектору. Физичка лица не могу бити подносиоци конкурсних пријава, изузев самозапослених лица (selfemployed, sole traders, итд.).
Који је рок за пријаву?
Рок за пријаву је 20. септембар 2022, а резултати се очекују у јануару 2023. године.
Како вам можемо помоћи?
Тим Деска Креативна Европа Србија пружа бесплатну подршку у припреми конкурсне пријаве. Пријавите се за учешће у догађајима које организујемо или закажите састанак на којем бисмо продискутовали ваш пројекат.
Имајте у виду неколико кључних савета за конкурисање на овај конкурс:
- Конкурсом ће бити подржана максимално 2 пројекта, што треба имати у виду приликом промишљања стратегије конкурисања - саветујемо да се опробате као партнери, а да преко својих професионалних контаката у другим земљама, преко европских мрежа или дескова ступите у контакт с организацијама које припремају конкурсну пријаву.
- Пројектну идеју треба утемељити у конкретним потребама, за које аргументацију и податке можете потражити у кључним документима на европском, регионалном или локалном нивоу, попут European Media and Audiovisual Action Plan, European Democracy Action Plan, Стратегије развоја система јавног информисања у Републици Србији за период од 2020 до 2025. год.